Evropski teden mladih

Evropski teden mladih

  • 07.05.2015
  • Evropski teden mladih postavlja mlade v središče pozornosti na vseh ravneh - lokalni, nacionalni in evropski. Športne aktivnosti bistveno pripomorejo k razvoju celovite osebnosti in zdravim medčloveškim odnosom.

Pravkar poteka Evropski teden mladih. Evropski teden mladih je pobuda Evropske komisije, katere namen je mlade postaviti v središče pozornosti na vseh ravneh - lokalni, nacionalni in evropski. Osrednja tema je uporaba potenciala mladih kot ključ do aktivne participacije na trgu dela in v družbi. Njen namen je sporočiti, kako pomembna sta aktivna participacija v družbi in izražanje mnenja ter kako lahko razvoj novih spretnosti in pridobivanje znanj izven šolskih okvirov pomagata k večji zaposljivosti mladih.

Socializacija igra vodilno vlogo pri vključevanju posameznika v družbo in sicer zaradi prenašanja kulturnih vrednot in tradicij iz generacije v generacijo. Šport je samo eden od načinov preživljanja prostega časa, je pa vsekakor eden temeljnih socializacijskih dejavnikov. Športne igre in otroške družabne igre imajo namreč velik vpliv na socializacijo otrok, predvsem v smislu oblikovanja vrednot in pričakovanj družbe. Ugodni učinki športne aktivnosti na makro nivoju vplivajo na zdravje, vzgojo in razvoj motoričnih sposobnosti otroka, na mikro nivoju pa športne aktivnosti pozitivno učinkujejo na njegov socialni in psihološki razvoj.

Pri otrocih in mladostnikih, ki se redno ukvarjajo s športom in svoj prosti čas preživljajo aktivno, so bolj opazne sposobnosti, kot so vztrajnost, discipliniranost, natančnost, zaupanje v samega sebe, strpnost, potrpežljivost, zdrava tekmovalnost ter spoznanje, da se je za doseg cilja potrebno potruditi. Skozi športno udejstvovanje se otroci učijo konstruktivnega in učinkovitega reševanja problemov, odgovornosti, prilagajanja, sodelovanja, podrejanja pravilom in moralnega vedenja. Porazi, ki so sestavni del športa, pa otroke učijo, kako se soočiti z neuspehom in se iz njega nekaj naučiti. Vzgojni potencial športa se izraža v vedenjski samokontroli, moralnem, etičnem in estetskem presojanju.

Šport je torej pomembno sredstvo razvoja osebnosti otrok in njihovih sposobnosti ter lastnosti, obenem pa tudi pomemben kompenzacijski dejavnik negativnih civilizacijskih trendov za vzgojo otrok. Z vključitvijo otroka v gibalne dejavnosti mu omogočimo skladen telesni, duševni in tudi psihosocialni razvoj. Vse to se kasneje odraža tudi v lažjem vključevanju v družbo in na trg dela oziroma zaposljivosti mladih, kjer imajo veliko prednost zrele, odgovorne, celostno razvite osebe, ki jih krasi samozavest, samozaupanje, odzivnost in ustvarjalnost.

Prav to pa je tudi namen projekta Veter v laseh. Spodbuditi otroke in mladostnike, da se pričnejo redno ukvarjati s športom in da svoj prosti čas preživljajo aktivno, z željo, da šport postane njihov način življenja. Športne aktivnosti bistveno pripomorejo k razvoju celovite osebnosti in zdravim medčloveškim odnosom. S tem pa ima posameznik odlično izhodišče za uspešno in polno življenje.

V maju se pričenja nova sezona prireditev Veter v laseh – s športom proti zasvojenosti, tokrat že 20. po vrsti. Otroci in mladostniki po vsej Sloveniji bodo lahko uživali v bogatem programu s pestro izbiro športnih animacij in kreativnih delavnic. Gibanje, druženje, smeh, sprostitev in športna zabava sta vodilo za fantastičen dan, ki ga mladi poznajo pod imenom Veter v laseh.

Seznam prireditev Veter v laseh lahko pogledate na spodnji povezavi (klikni na povezavo):

Prireditve Veter v laseh